O šungitu

Šungit je nejstarší minerál naší planety na bázi uhlíku, ale na rozdíl od diamantu nebo grafitu jsou jeho molekuly uspořádány do struktury podobné fotbalovému míči a nazývají se fullereny.

Fullereny byly objeveny i v meteoritech, takže se spekuluje, že karelský šungit – nazývaný podle místa naleziště v ruské Karélii, je mimozemského původu. Je uložen v nejstarších vrstvách zemské kůry a jeho stáří je odhadováno na 2 miliardy let. Právě díky těmto fullerenům získává šungit své širokospektrální léčivé vlastnosti.

Jedna z teorií je že šungit vznikl před 2 miliardami let z mořských usazenin bohatých na primitivní organismy a organické látky. Geologové tvrdí, že právě jejich přítomnost byla pro vznik šungitu rozhodující. Unikátní složení horniny odporuje absolutně všemu, co známe.

Za objev a rozkrytí formy uhlíku obsaženém v šungitu byla udělena dokonce  Nobelova cena, protože se prokázalo, že má celou řadu úžasných a jedinečných vlastností. Dnes už se ví, že zázračné účinky šungitu má souvislost právě s fullereny v něm obsažené.

V současnosti se potvrdilo, že šungit čistí vodu a neutralizuje v ní obsažené bakterie a původce střevních nemocí např. cholery, neutralizuje těžké kovy, chlorové a nitrátové sloučeniny.

Šungitová voda působí protialergicky, léčí astma, kožní nemoci a následky popálenin, kloubní potíže jako revma nebo bolesti kloubů.

Shungit5Shungit_voda0002-002-fullereny-molekuljarnye-soedinenija-prinadlezhaschie-k-klassu

 Šungit má všestranné využití, dá se použít v lékařství, technice, k vojenským i kosmickým účelům.

V procesu úpravy vody může vystupovat v roli filtračního materiálu, pohlcovače, jako katalyzátor v oxidačně-reprodukčním procesu a v procesu biologické dekontaminace. Zvláště efektivně působí šungit v roli sorbentu při čištění vody od organických látek: fenolů, huminů, lignouhlovodanových komplexů alkoholu, mastných kyselin, pesticidů, chlóru, fluoroorganických látek a ropných derivátů. Pro schopnost čistit vodu, šungitový pohlcovač se vyrovná aktivnímu uhlí, v mnohých vlastnostech jej předčí.

Právě pro svoji vysokomocnou strukturu má šungit schopnost vázat na sebe velké množství jiných prvků (látek), což lze velmi úspěšně využívat při čištění, filtraci a desinfekci vody, vzduchu, potravinařského lihu a jiných. Mimořádně zajímavou je schopnost šungitů čistit vodu od ropných produktů. Šungity v této oblasti nevytlačují aktivní uhlí, ale jsou výrazně lepší svými absorpčními vlastnostmi. Způsob použití je patentován. Šungitový uhlík je vysoce aktivní v oxidoredukčních reakcích.

Šungit likviduje zdraví škodlivé mezofilní bakterie, vytváří přirozené biocidní prostředí ve vodě a podle posledních výzkumů má tzv. samoregulační vlastnost vhodných prvků ve vodě. Použití šungitových hornin při čištění vody podstatně snižuje náklady na provoz.

Momentálně se vědci snaží prokázat, že jsou fullereny schopny pozitivně ovlivnit lidskou buňku a nyní se vážně uvažuje nad tím, že se začnou vyrábět látky na bázi fullerenů, které by mohly odbourat rakovinové bujení. Pokud se to podaří, bude to pokrok pro celé lidstvo. Šungit se nyní hojně využívá při odstraňování škodlivé elektromagnetické energie z počítače nebo televize, šungitové přívěsky se dávají i na mobilní telefony.

Pro léčení se šungit dá využívat v podobě šungitové vody (pití, obklady) či šungitových mastí a krémů. Ty mírní bolesti a záněty, otoky kloubů, zlepšují krevní oběh. Také se můžete koupat v šungitové vodě. Taková koupel odstraní napětí a stres a energeticky vás pročistí. Pokud budete používat šungitovou vodu denně na očistu svého těla či tváře, bude poté vaše pokožka vypadat zdravěji a zvýší se její elasticita.
Doporučuje se pít 3-4 skleničky šungitové vody denně také jako prevence proti zažívacím potížím a na zlepšení cirkulace krve.

Příprava šungitové vody

Nezapomeňte před prvním použitím šungit očistit pod tekoucí vodou. Poté použijte:200 gramů šungitu (asi ½ hrnečku) na 1 l vody a nechte 12 hodin působit, než vodu začnete pít. Používání šungitové vody se doporučuje pro léčbu těchto nemocí: lupénka, akné, ekzémy, astma, artritida, nemoci ledvin a jater, cukrovka, nachlazení, chronická únava.
Šungitová voda léčí popáleniny, řezné rány, omezuje padání vlasů (posiluje vlasové kořínky), výplachem dutiny ústní můžete léčit bolesti v krku či záněty mandlí.